Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Müdahale ve Personel Yetiştirmede Teknoloji Kullanımı.(Dr. Linda A. LeBlanc Trumpet Behavioral Health ABD)

Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Müdahale ve Personel Yetiştirmede Teknoloji Kullanımı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Özgeçmiş

Dr. Linda A. LeBlanc, davranış analisti ve psikologtur. Trumpet Davranışsal Sağlık’ta Araştırma ve Klinik Hizmetler yetkili müdürüdür.  Trumpet Davranışsal Sağlık, 11 eyalette danışanlarına okul, ev ve merkezlerde davranışsal müdahale hizmetleri sunmaktadır. Doktora derecesini 1996 yılında Louisiana Eyalet Üniversitesi’nden almıştır. 1997-1999 yılları arasında Claremont McKenna Koleji’nin, 1999-2008 yılları arasında Western Michigan Üniversitesi’nin ve 2009-2012 yılları arasında ise Auburn Üniversitesi’nin Psikoloji Fakülteleri’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Son yıllarda araştırma ve uygulama ilgi alanlarını otizm ve gelişimsel yetersizliği olan bireylere yönelik davranışsal müdahaleler, sözel davranış ve teknoloji temelli uygulamalar oluşturmaktadır. Dr. LeBlanc’ın 80’den fazla makalesi ve kitap bölümü vardır. Dr. LeBlanc Education and Treatment of ChildrenThe Analysis of Verbal Behavior dergilerinde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, Journal of Applied Behavior Analysis ve Behavior Analysis in Practice dergilerinde yardımcı editör olarak görev yapmıştır. California Davranış Analizi Birliği’nde konferans başkanlığı yapmıştır. Virginia Otizm Enstitüsü Danışma Kurulu üyesidir.

Sunu Başlığı: Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Müdahale ve Personel Yetiştirmede Teknoloji Kullanımı

Özet: Teknolojik gelişmeler son yirmi yıldan beri otizm spektrum bozukluğuna yönelik geliştirilmiş olan davranışsal uygulamaları videoyla model olma, otomatik ya da uzaktan kontrollü ipucu sistemleri ve kişisel dijital yardımcıların kullanımı biçiminde başarıyla birleştirilmiştir. Bluetooth ve sanal gerçeklik gibi yeni teknolojiler, toplum temelli becerilerin öğretiminin çok daha zor gerçekleştiği ya da güvenlik açısından risk taşıyan geleneksel düşük teknoloji gerektiren uygulamalara kıyasla daha geniş olanaklar sunmaktadır. Bu uygulamaların tasarımı ve uygulanmasında temel davranışsal ilkelere yer verildiğinde insan çabası yerine yalnızca teknolojinin kullanımına yer verilmesinden çok daha olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Teknoloji, otizm spektrum bozukluğu olan bireylere hizmet sunan personele davranışsal uygulamaların nasıl kullanılabileceğinin öğretilmesi amacıyla da başarıyla kullanılmaktadır. Bu sunuda teknoloji temelli çözümlerin etkililiği, yeterliliği ve maliyet açısından verimliliği ile ilgili henüz yanıtlanmamış araştırma soruları ele alacaktır. Ayrıca, sunuda otizm spektrum bozukluğu olan bireylere yönelik uygulamalarda ya da personel eğitiminde yeni bir teknolojinin benimsenmesine karar verme aşamasında dikkate alınması gereken dört önemli soru ortaya konulacaktır.

 

14-16 Kasım tarihlerinde Antalya'da düzenlenen Her Yönüyle Otizm: Araştırmadan Uygulamaya’ temalı ULOK 2014 Sunusu (Uluslararası Otizm Konferansı'na Katılamayanlar İçin)

Kaynak-Download Adresi: http://www.inca2014.com

 

SUNUNUN TAMAMINI İNCELEMEK  İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ UYGULAMAYA TIKLAYINIZ

 

 

Yorumlar

Yorum Bırakın