Uyumsal Davranışlar ve Otizm Spektrum Bozukluğu.(Peter F. Gerhardt, Ed.D.)

Uyumsal Davranışlar ve Otizm Spektrum Bozukluğu: Yaşam, Güvenlik, Bağımsızlık ve Toplumsal Yeterlilik

(Peter F. Gerhardt, Ed.D. Peter Gerhardt Associates, LLC and Organization for Autism Research, Behavior Analysis Center for Autism)

 

 

Özgeçmiş

Dr. Peter Gerhardt, JPG Otizm Danışmanlık Şirketi’nin yönetici ortağıdır. Dr. Gerhardt, uygulamalı davranış analizi ilkelerinin otizm spektrum bozukluğu olan ergen ve yetişkinlerin eğitim, istihdam, yatılı kurum ve toplum-temelli ortamlarda desteklenmesinde kullanımına ilişkin olarak 30 yılı aşkın sürelik bir deneyime sahiptir. Otizm spektrum bozukluğu olan ergen ve yetişkinlerin gereksinimleriyle ilgili olarak makale ve kitap yazarlığı ve eş-yazarlığı ile aynı konuda ulusal ve uluslararası sunular yapmıştır. Dr. Gerhardt Otizm Araştırmaları Organizasyonu’nun (OAR: Organization for Autism Research) başkanlığını yürütmekte, Behavior Analysis in Practice dergisinin editörler kurulunda bulunmakta ve çok sayıda mesleki danışmanlık kurulunda görev yapmaktadır. Doktora derecesini, Rutgers’daki New Jersey Eyalet Üniversitesi’nin Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nden almıştır.

Sunu Başlığı: Uyumsal Davranışlar ve Otizm Spektrum Bozukluğu-Yaşam, Güvenlik, Bağımsızlık ve Yeterlik

Özet: Uyumsal beceriler bir dizi karmaşık yaşam becerilerini içerir. Bu beceriler bireyin çeşitli alanlarda kişisel bağımsızlığa kavuşmasını sağlayan becerilerdir. Öğretim müdahalelerinin önemli bir kısmı okuma-yazma ve matematik becerileri gibi akademik becerilerin kazandırılmasına yöneliktir. Ancak uyumsal beceriler (a) daha önemlidir ve (b) akademik yeterliklerin ifadesinde gereklidir. Bu sunumda otizm spektrum bozukluğu olan bireylere uyumsal becerilerin öğretimine ilişkin geliştirilen müdahaleleri ele alacağım ve bu becerileri toplumsal yaşam, güvenlik, bağımsızlık ve kişisel yeterlik ile ilişkisine değineceğim.

 

14-16 Kasım tarihlerinde Antalya'da düzenlenen Her Yönüyle Otizm: Araştırmadan Uygulamaya’ temalı ULOK 2014 Sunusu (Uluslararası Otizm Konferansı'na Katılamayanlar İçin)

Kaynak-Download Adresi: http://www.inca2014.com

 

SUNUNUN TAMAMINI İNCELEMEK  İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ UYGULAMAYA TIKLAYINIZ

 

 

Yorumlar

Yorum Bırakın